Ninivétől a biztonsági rendszerekig

Megosztás

Ajánlott cikkek

A legrégebbi zárszerkezetet, amely ugyanazt a célt szolgálta, mint a mai zárak Ninive városának ősi romjai között fedezték fel. Az akkori technológiához képest bonyolult, ötletes zárból hogyan jutottunk el a komplex biztonsági rendszerekig az évszázadok folyamán?

(Kép forrása: schuylertowne.com – Ninivei zárról készült rajz)

 

Egyes kutatások szerint eleinte a zárak nem az értékek őrzésére szolgáltak – legalábbis a lakosság körében. Az Ókori Egyiptomiak már kr.e. 2.000 körül használtak kulcsokat és zárakat, de ezeket az átlagemberek többnyire státuszszimbólumként kezelték.

Az értékek őrzésére ezek a zárak, később lakatok többnyire nem voltak alkalmasak, hiszen könnyen feltörhetőek voltak, illetve a kulcsokat könnyen másolták. A ma is ismert zárak elődjére az 1700-as évekig kellett várni, de a ma ismert kilincset és a zártól független kilincsnyelvet nem is olyan régen, az 1860-as években készítette egy feltaláló. Azóta egyre újabb megoldások születnek arra, hogy biztonságban tudja bárki az otthonát, értékeit.

A komolyabb vagyonokat értékeket a zárak kezdetleges korszakában őrséggel és bizonyos helyzetekben trükkös csapdákkal próbálták megvédeni. Ez utóbbiról azt gondolnánk, hogy a filmekben léteznek, pedig nem…

Trükkös csapdák, amiket Indiana Jones és Lara Croft tátott szájjal bámulna

Például a 8.000 fős kínai agyaghadsereg környékén található a régészek szerint Csin Si, kína első császárának sírja. Erős, szinte áthatolhatatlan kőfalakkal és mérgező higanyfolyóval védték a betolakodók ellen.

 

(Kínai agyaghadsereg – Kép forrása: Wikipédia)

 

Persze a leggyakoribb védelmi módszer – az őrségen felül – a kincsek, értékek megfelelő elrejtése volt. Például labirintust is képesek voltak emiatt építeni (bár a leggyakoribb az volt, hogy elásták, vagy egy titkos szobát építve rejtették el ezeket a tehetősebb polgárok.

Ehhez képest hol tart a világ?

Szerencsére ma már nincs szükség mérgező higanyfolyókra és a falból nyilakat lövő szerkezetre, és állig felfegyverzett őrség sem feltétlenül szükséges – néhány kivételtől eltekintve. Helyette kifinomult és összehangolt rendszereket tudunk ma már építeni, ami a biztonság és az értékek védelme mellett a munkatársakat és a látogatókat is ellenőrzi, vagy éppen megnyugvást ad irodaházunk bérlőinek.

A beléptető rendszerek mellé sok esetben nem is szükséges emberi erőforrás, vagy pedig mindössze egyetlen munkatárssal megoldható a ki és beléptetés.

Az Anteus Kft. 20 éve segíti ügyfeleit biztonságos, komplex beléptetőrendszerek kialakításával. Kérdés esetén keressen minket bizalommal, ide kattintva.

Tetszett a cikk?
Oszd meg ismerőseiddel!

Mi a teendője, ha szeretné kipróbálni
a rendszert?

Töltse ki az űrlapot.
Különösen figyeljen az e-mail cím helyességére.
Az adatok megadása után hozzáférhet az OfficeControl DEMO oldalához, ahol előre beállított felület és minták segítségével a rendszer összes funkciójával megismerkedhet. Nyugodtan elállíthat bármit, az előre beállított demo adatok óránként visszaállnak automatikusan.
Amennyiben az előre beállított demo felület megismerése után, még behatóbban szeretne ismerkedni a rendszerrel, lehetősége van igénybe venni a 30 napos, ingyenes próbát. Ekkor Ön olyan teljes értékű felületet kap, amihez más nem fér hozzá, a saját adataival, beállításaival kedvére testre szabhatja és kipróbálhatja a rendszert. Fontos! Ez a tesztelés több időt igényel, mert a teljes kipróbálhatóság miatt nincsenek előre mintaadatok feltöltve. Üres felületet kap, így minden beállítást, testreszabást kipróbálhat. A 30 napos próba lehetőséget a publikus demo felületen.

Szívesen segítünk, hogy magas színvonalú tervek készüljenek el a projektjéhez!

Kérdezzen tőlünk, mérnökeink örömmel válaszolnak.